Oczko wodne to doskonałe miejsce dla bytowania wszelkiego rodzaju ptaków wodnych i nie tylko. Trzcina, grążele, każde „zielsko” które jest w obszarze oczka wodnego to idealne schronienie dla ptaków wodnych, które od zawsze upodobały sobie tego typu miejsca. To także świetnie miejsce do żerowania dla nich. Przede wszystkim ptactwo wodne żeruje na roślinności zanurzonej, a więc wszelkiej maści glonach oraz roślinach które rosną pod lub nad wodą. Glony stanowią dla nich podstawowe źródło pokarmu bogatego w przeróżne składniki, minerały i makroelementy. To one stanowią budulec, dzięki któremu ptaki te mogą rozwijać się w prawidłowy sposób.

Niewątpliwym plusem ptaków występujących nad naszym oczkiem wodnym jest właśnie doraźne czyszczenie przez nie oczka z glonów, trzcin a także wszelkiego rodzaju roślinności. To dzięki ptakom roślinność wynurzona oraz podwodna nie rozrośnie się zbyt mocno. Zbyt szybka ekspansja trzciny, grążeli i innych wodnych roślin nie jest niczym przyjemnym, bardzo ciężko sobie z tym poradzić. Pisałem o tym w artykule dotyczącym trzciny, możecie znaleźć go państwo na moim blogu.

Kolejną zaletą ptactwa wodnego które bytuje nad Twoim zbiornikiem wodnym jest ich wygląd. Nie znam chyba osobiście osoby której nie podobały się kaczki, łabędzie bądź inne ptaki wodne. Kolory oraz barwy jakie potrafią posiadać te ptaki są niezwykle interesujące. Chyba najbardziej znanym, ładnym ptakiem wodnym jest samiec kaczki krzyżówki który swoimi zielonymi barwami zachwyca wszystkich obserwatorów. Charakterystyczny kaczy śmiech jest bardzo miły do słuchania, można wręcz napawać się przyrodniczymi odgłosami.
Jedynym minusem występowania ptaków wodnych nad naszymi zbiornikami wodnymi są ich odchody. Niestety jeśli zbiornik jest niewielkich rozmiarów może dawać się to we znaki właścicielowi gruntu. Kaczki oraz łabędzie nie są tak problematyczne jak nocujące gęsi które potrafią nocować na naprawdę nie wielkiej wodzie. Ich odchody są strasznie nie miłe w zapachu, załatwiają się one bardzo często a także lubią one dużo chodzić, roznosząc wszystko po okolicy.

Nie tylko ptaki wodne spędzają dużo czasu między wodnymi szuwarami. Dużo innych ptaków jest związanych z wodą. Flagowym ptakiem polskich wód jest oczywiście rybołów, który niestety jest bardzo nie liczny w naszym kraju. Największa jego populacja znajduje się na rubieżach województwa wielkopolskiego, blisko granicy z województwem zachodniopomorskim. Ptak ten ta jak mówi jego nazwa żywi się w większości rybami ( kolorowe karpie koi także ) . Kolejną rybą która żywi się tym samym pokarmem jest kojarzony z godłem polski bielik, który wbrew opiniom nie jest orłem. Bardzo częstym gościem stawów oraz oczek wodnych jest także piękny ptak w kolorze niebieskim, czyli zimorodek.
Jego nazwa pochodzi od tego że rodzi się nie w zimie, ale w ziemi. Jego gniazda znajdują się zazwyczaj w skarpach z ziemi, a cechuje się bardzo przykry zapach który dochodzi z środka gniazda. Ptak ten żywi się słonecznicą, małymi uklejami, płociami oraz wszelkimi mikro rybkami.
Ostatnimi ptakami występującymi w takim środowisku jest czapla biała, czapla siwa oraz kormorany – te ryby zdecydowanie nie są ulubieńcami wędkarzy oraz osób związanych z hodowlą ryb. Ptaki te potrafią wyrządzić bardzo duże szkody gospodarcze wśród ryb, można je porównać do wydry oraz łasicy – a te jak wiadomo nie są tolerowane praktycznie przez każdego pasjonatę związanego z wodą, poczynając od hodowcy, wędkarza kończąc na rybakach.